بلاگ

آموزش نحوه تنظیم سیستم صوتی ضبط ماشین

آموزش نحوه تنظیم سیستم صوتی ضبط ماشین : تنظیمات پخش ، ساب ووفر و..

معمولا سیستم صوتی خودرو برای همه ما به خصوص جوانان مهم است. اگر شما در روز وقت زیادی را در خودرو می گذرانید بنابراین اهمیت سیستم صوتی برای شما بیشتر خواهد شد. ممکن است چند ساعت وقت خود را برای تنظیم سیستم صوتی خودرو خود بگذارید، زیرا هزاران ساعت با این سیستم به موسیقی های دلخواه خود گوش خواهید کرد. بسیاری از سیستم های صوتی عملکرد خوبی ندارند، زیرا به خوبی تنظیم نشده اند. در این مطلب انزل وب بنا داریم به نحوه تنظیم حرفه ای سیستم صوتی خودرو بپردازیم. باما همراه باشید.

چگونه سیستم صوتی خودرو را تنظیم کنید؟ بهترین تنظیمات برای ضبط ماشین پایونیر ، مارشال و..

How To Adjust Car Audio System: Playback Settings, Subwoofer 

اگر از سیستم صوتی خودرو خود راضی نیستید ناامید نشوید. اگر کمی از وقت خود را صرف تنظیم سیستم صوتی خودرو خود بگذارید، مطمئنا نتیجه خوبی خواهید گرفت. برای این کار چند پیشنهاد به شما می کنیم که با انجام آن ها قطعا به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

تنظیم حرفه ای سیستم صوتی ماشین و بررسی فاز بلندگو

بررسی بلندگو ها حتی اگر سیستم شما به صورت حرفه ای نصب شده باشد کار مهمی است. فاز بلندگو های خود را بررسی کنید. برای این کار کافیست از یک موسیقی با باس سنگین استفاده کنید. برای تنظیم کنترل تعادل سیستم صوتی را به یک طرف هدایت کرده سپس کنترل تعادل را به مرکز برگردانید، در این حالت باید به طور مداوم صدای بم (باس) بیشتری بشنوید. اگر این اتفاق نیافتد، بلندگوهای شما فاز نیستند. قطب های مثبت و منفی بلندگو را تعویض کنید و این کار را دوباره تکرار کنید. این کار را هم برای بلندگوهای جلو و هم بلندگو های عقب انجام دهید. همیشه از درستی اتصال قطب های مثبت و منفی بلندگو ها اطمینان حاصل کنید.

سیستم صوتی

روش تنظیم ساب ووفر و اکولایزر

اینکه قدرت باس را بیشتر کنید بخصوص زمانی که فقط از یک ساب استفاده می کنید می تواند وسوسه انگیز باشد اما ابتدا باید سیستم خود را برای این کار تنظیم کنید. با مسطح کردن اکولایزر استریو کار خود را شروع کنید. همه کنترل های صدا را صفر کرده و منحنی EQ را درگیر نکنید. زمانی که ساب ووفر خاموش است یک موسیقی آشنا را به سطح شنوایی متوسط برسانید و سپس به آرامی خروجی ساب ووفر را تا زمانی که به نقطه جذاب برسد افزایش دهید تا جایی که باس بر بقیه آهنگ غلبه نکند.

اگر احساس می کنید که صدای باس از پشت سر شما شنیده می شود، نقطه محلی آمپر ساب را کاهش دهید تا باس محدود نشود. در صورتی که آمپر غیرقابل تنظیم بود، سعی کنید ساب ووفر را حرکت دهید.

برای آشنایی با نحوه تنظیم تنظیمات صوتی و اکولایزر استریو خودرو پیشنهاد می کنیم نظاره گر ویدیوی زیر باشید.

نحوه تنظیم سیستم صوتی ماشین پایونیر و ایجاد یک صحنه موسیقی در میان داشبورد

سیستم صوتی شما باید طوری تنظیم شود که وقتی چشمان خود را می بندید احساس کنید که صحنه اجرای موسیقی در مقابل چشمان شما قرار دارد. به این حالت Soundstaging گویند.

سیستم صوتی

 • اگر بلندگوهای جلو خودرو شما کوچک هستند از Bass Blocker استفاده کنید. Bass Blocker با حذف فرکانس های پایین، صدای خروجی را واضح تر می کند. در صورتی که ضبط شما دارای قابلیت تعدیل سبک موسیقی هست، جهت عملکرد بهتر از فیلتر High-pass برای حذف باس استفاده کنید.
 • اگر شما یک ساب ووفر دارید یا بلندگوهای عقب از بلندگوهای جلو بزرگتر هستند، از قابلیت Fade ضبط صوت برای انتقال صوت از عقب به جلو استفاده کنید تا سطح کلی را بالا ببرید و باس را وارد موسیقی کنید.
 • در صورتی که بلندگوهای جلو بر روی در ها نصب شوند تاثیر منفی در  Soundstaging خواهند داشت. برخی از ضبط صوت ها دارای ویژگی کنترل صدای جلو و عقب به صورت مستقل هستند، از این ویژگی برای تنظیم سیستم صوتی و Soundstaging می توانید استفاده کنید.

روش تنظیم ضبط صوت پایونیر

 • دستگاه صوتی خود را روشن کنید. اطمینان حاصل کنید که EQ، کنترل های صدا، تعادل و قابلیت Fade در حد وسط تنظیم شده و یا یکنواخت باشند.
 • آهنگی را که قبلا بارها گوش کرده اید پخش کنید زیرا می دانید که چه چیزی در آن آهنگ باید بیشتر به نظر برسد. این نکته را در نظر بگیرید که آهنگ پخش شده از موسیقی ساز های مختلف به وجود آمده است.
 • قابلیت Fade را تا جایی که تمام موسیقی فقط از بلندگوهای جلو شنیده شود تغییر دهید. سپس میزان صدای سمت چپ و راست را طوری که مد نظرتان است تنظیم کنید. همین کار را برای بلندگو های سمت عقب انجام داده و قابلیت Fade را طوری تنظیم کنید که صدا فقط از بلندگوهای سمت عقب شنیده شود، سپس میزان صدای سمت راست و چپ را تنظیم کنید.
 • برخی از ضبط صوت ها اجازه کنترل اختلاف صدای بین بلندگوهای جلو و عقب را به شما می دهند. بهتر است میزان صدای بلندگوهای عقب همیشه کم تر از بلندگو های جلو باشد.
 • اکنون به کیفیت صدای موسیقی دقت کنید. آیا تمامی نت های بالا، متوسط و پایین در موسیقی وجود دارند؟ آیا این نت ها در تعادل هستند؟ قبل از تنظیم مجدد مشخص کنید که در کجای تنظیمات شما اشکال وجود داشته است.
 • اگر EQ ضبط صوت شما از قبل تنظیم شده است، سعی کنید هر یک را امتحان کنید تا بفهید کدام یک از آن‌ها موسیقی را بهتر می‌کند و کدام یک نه.

سیستم صوتی خودرو

مراحلی که برای تنظیم ضبط صوت خودرو شما گفته شد نوعی تنظیمات عمومی برای تمامی ضبط صوت ها می باشد. همان طور که می دانید یکی از برندهای محبوب ضبط صوت که در ایران هم بسیار رایج است برند Pionneer است. پیشنهاد می کنیم با دیدن ویدیو زیر در زمینه تنظیمات ضبط های Pionneer اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نحوه تنظیم باس در ضبط پایونیر و بهبود سیستم صوتی

یکی از چیزهایی که اکثر ما بخصوص جوان ها دوست داریم، این است که موسیقی را با تمام وجود حس کنیم. فرکانس پایین اغلب این حس را به ما القا می کند. در صورتی که ساب ووفر شما به درستی تنظیم شده باشد، این حس لذت بخش به شما دست خواهد داد. برای انجام این تنظیمات مراحل زیر را طی کنید.

۱- اعوجاج را حذف کنید : منظور از اعوجاج در صدا این است که هر قدر صدا بالاتر می رود از کیفیت و وضوح آن کاسته می شود. میزان قدرت سیگنال (Gain) را کم کنید و ولوم ضبط صوت را افزایش دهید تا ناهمواری های صدا برای شما مشخص شود. سپس تا جایی که کیفیت صدا به حد مطلوب برسد ولوم را کم کنید. در واقع با این کار شما حداکثر میزان ولوم برای دریافت صوت با کیفیت بالاتر را تعیین می کنید. این بار قدرت سیگنال (Gain) را افزایش دهید تا اعوجاج ظاهر شده و کیفیت صدا افت کند، سپس قدرت سیگنال را تا حدی که اعوجاج از بین برود کاهش دهید.

۲- سیگنال را خاموش کرده و فیلتر پایین گذر را باز کنید : در جهت عقربه های ساعت آمپر گین ساب را بر روی Min قرار داده و فیلتر پایین گذر را بر روی ON تنظیم کنید و به همان اندازه بچرخانید. اگر سیستم دارای تقویت باس است آن را خاموش کنید و اگر دارای یک کنترل سطح از راه دور است آن را در حالت متوسط تنظیم کنید.

کنترل تن باس را بر روی یکی از حالت های Middle، Zero یا Flat که بر روی استریو شما قرار دارد تنظیم کنید. اگر کنترل سطح ساب ووفر دارید آن را به حالت Middle یا  NO Gain تنظیم کنید. گاهی اوقات ضبط صوت ها دارای یک فیلتر متقاطع، کم عبور یا افزایش باس در خروجی ساب ووفر خود هستند. اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از آنها روشن نباشد.

سیستم صوتی خودرو

۳- میزان گین ساب ووفر و فیلتر پایین گذر را تنظیم کنید : یک موسیقی را با میزان صدای یک چهارم ولوم پخش کنید. قدرت آمپلی فایر ساب ووفر را تا زمانی که صدای ساب ووفر به طور کامل صدای بلندگوها غلبه کند، افزایش دهید.

سیستم صوتی خودرو

زمانی که در حال گوش دادن به موسیقی ای هستید که از ساب خارج می شود، به آرامی فیلتر پایین گذر فرعی را به سمت پایین بچرخانید تا تمام نوت های بالا و فرکانس ناپدید شوند. فیلتر پایین گذر نوت هایی را که نمی خواهید ساب ووفر آن را پخش کند،حذف می کند.

سیستم صوتی خودرو

۴- تقویت باس و فیلتر زیر صدا : اگر شما یک تقویت کننده باس دارید، سعی کنید با دقت آن را بچرخانید تا متوجه شوید که چه چیزی مانند صدای طبل به گوش می رسد. تنها افزایش کمی از باس ضربات باس زیادی را به وجود می آورد. اگر قصد استفاده از تقویت کننده باس را دارید مواظب باشید. زیرا این دقیقا همان قسمتی است که اعوجاج رخ می دهد.

سیستم صوتی خودرو

برای ساب ووفر های منتقل شده، از یک فیلتر Subsonic بر روی تقویت کننده استفاده کنید. این کار، به کاهش سطوح نوت هایی که در آن محیط وجود دارد کمک می کند. با توجه به سلیقه شخصی، فیلترها را کمی بیشتر تنظیم کنید تا صدای بم محکم و خشک یا شل و پر طنین به نظر برسد.

۵- مطابقت سطح ساب ووفر با ولوم ضبط صوت : ولوم ضبط صوت را تا جایی که اعوجاج بر روی آن نباشد زیاد کنید. سپس به آرامی آمپر گین ساب ووفر را افزایش دهید تا میزان باس با بقیه موسیقی به تعادل برسد. افزایش باس از راه دور فعال کنید یا سطح کنترل را کمی بالا و پایین کنید و به دقت گوش کنید تا متوجه شوید که چه اتفاقی خواهد افتاد. گاها به دلیل فضای صوتی حاکم در خودرو ساب ووفر نمی تواند صدای خود را با بقیه صداهای سیستم صوتی خودرو هماهنگ کند.

درمورد تنظیم سیستم صوتی مطالبی را باهم مرور کردیم. اگر از جمله طرفداران حوزه فناوری هستید و دوست دارید که امکانات بیشتری را در اختیار داشته باشید، مثلا بتوانید با استفاده از بهترین اپلیکیشن های اندرویدی برای خودرو، موسیقی پخش کنید، حتما در سایت انزل وب و مطالب پیشنهاد شده گشت و گذاری داشته باشید.

43 دیدگاه در “آموزش نحوه تنظیم سیستم صوتی ضبط ماشین

 1. میلاد یاقوتی گفت:

  من ی ضبط تازه خریدم رو رادیو کار میکنه ولی کابل auxک وصل میکنم صدا ازش درنمیاد
  خاهشن بگبن مشکل کجاست ممنون

  1. شهر پخش گفت:

   مشکل از کابل aux یا سوکت aux ظبطتون هست

 2. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید ماشین من رانا پلاس است ضبط سیستمش چند روزیه که رو به حالتی رفته ؛رو حالت رادیو صداش خوبه تا رو رم میکنم صداش تا 30ولوم بیشتر نمیاد صدای اهنگ خیلی کمه خیلی ممنون میشم بگین.

  1. شهر پخش گفت:

   سلام به احتمال زیاد بلندگوهاتون خراب شده و تو ولوم بالا موقع بیس زدن فقط توییتر ها کار میکنن

 3. کریم گفت:

  با سلام و خسته نباشی
  ضبط ماشین من Maxeeder میباشد ولی با هر بار خاموش و روشن شدن ماشین تنظیماتش به حالت اول برمیگرده ممنون میشم کمکم کنید

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   سلامت باشید
   سیم سوییچ و برق دستگاه جابجا نصب شده

  2. Reza گفت:

   سلام من یه ضبط c10bt پایونیر دارم یه جفت میدرنج ۱۰ یه جفت باند جی بی ال مشکلم اینه میدرنج ها بیس میزنن میترسم صدا زیاد کنم خراب شن ایا میشه بدون امپلی بیس میدرن ها را قطع کرد؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. شهر پخش گفت:

    سلام
    مشکلی ایجاد نمیشه
    از روی ضبط نمیشه به طور کامل قطع کرد اما توی تنظیمات صدا فرکانس های پایین رو کم کنید و فر کانس های بالا رو بالا ببرید
    این کار تا حد زیادی بیستونو کم میکنه

 4. معین گفت:

  سلام من وقتی پخش ماشینم نصب کردم گوشی بابامو با بلوتوث بهش وصل کردم الان هرگوشی که میخوام با بلوتوث بهش وصل کنم فقط آهنگش قطع و وصل میشه ولی بلوتوث وصله
  لطفا راهنماییم کنین که چیکار کنم

  1. شهر پخش گفت:

   سلام رادیوپخشتون چه برندی هستش؟

 5. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر . من رو ماشین ی جی وی سی ار 446 دارم . فلش و سی دی ای یو ایکس و رادیو داره همه به جز رادیو درست کار میکنن . هیچ کدوم از موج‌ها کار نمیکنن فقط صدای خش خش هست حتی موج ها رو درست تنظیم کردم ولی فقط صدای خش خش هست انگار موج پیدا نمیکنه . علتش چیه . ی آنتن هم بالای ماشین هست . ماشین صبا مدل 88 هست

  1. شهر پخش گفت:

   سلام به احتمال زیاد سیم آنتن خودروتون به پخش متصل نشده یا جایی از سیم قطع شده

   1. مصطفی شهیکی گفت:

    سلام ضبط ماشینم جلوترروی فلش کارمیکرد مدتی باکابل موسیقی گوش میدادم الان فلش خریدم گذاشتم روی ضبط .باکابل aux جواب میده روی فلش نمیره راهنماییم کنین ضبط مکسیدر هست باتشکر

    1. شهر پخش گفت:

     سلام
     ورودی usb ضبطتون ایراد داره باید تعمیر بشه

     1. a گفت:

      سلام من سیستم نصب کردم برناش خوبن ولی بیس خوبی نداره مشکلش چیه؟

     2. شهر پخش گفت:

      سلام
      چه محصولاتی نصب کردید؟

 6. محمد گفت:

  سلام
  ضبط من مکسیدر است.
  فقط باندهای سمت راست عقب وجلو صدا میاد.
  با اینکه یقین دارم سمت چپ هم سالمست .
  هر قدر با دستگاه ور رفتم نتوانستم سمت چپ را فعال کنم.
  ایراد کجاست؟

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   سیم کشی بلندگو هاتون رو چک کنید که اتصالی نداشته باشن

 7. پرویز گفت:

  با سلام
  ضبظ ماشین بنده در حالت پخش با USB فقط ده ثانیه پخش میشه میره آهنگ بعدی.
  با بلوتوث این مشکل رو نداره لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   یکبار دستگاهتون رو ریست کنید ( اگر دکمه ی ریست داره چند ثانیه نگه دارید اگر دکمه ی ریست نداره یکبار سوکت برق دستگاه رو جدا کنید دوباره وصل کنید ) اگر مشکل حل نشد به احتمال زیاد دستگاهتون ایراد داره

   1. قاسمی گفت:

    سلام من صدای ضبطم خیلی تیزه و گوش رو اذیت میکنه چیجوری کم کنم تیس تیسشو

    1. شهر پخش گفت:

     سلام
     از تنظیمات صدا تریبل رو کم کنید

 8. مرتضی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من یه وانت ۱۵۱ تازه تحویل گرفتم ضبط نداره خودم یه پخش پاینر داشتم گذاشتم روش
  آهنگ پخش می شه ولی صدا از بلندگو ها نمیاد
  ممنون می شم راهنمایم کنید

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   امکان داره آی سی صدای ظبطتون سوخته باشه یا سیم بلندگوها اتصالی داشته

   1. Hadi گفت:

    سلام، یکی ازکلیدهای ضبط خودرو شما وظیفش همینه که هر ترانه را بمدت 10ثانیه پخش کنه و شما یکباراون کلید فشار بدین و off شود دیگه مشکل شماحل میشه، معمولا رو ضبط خوردرو من که Tiger کلیدی که گفته شد قسمت راست بالای ضبط هست ، امیدوارم تونسته باشم کمکی بشما کرده باشم، شبخوش‌، یا حق

 9. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید من یه جفت اسپیکر مکسیدر عقب ماشین نصب کردم وقتی صدارو به یه سمت میبرم کیفیت و بیس صدا بیشتر میشه ولی تنظیمات صدا رو روی وسط میزارم هم کیفیت و هم بیس پایین میاد مشکل از کجاست؟

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   کیفیت بلندگو های جلوتون ضعیفه باید بلندگو های جلوی خودروتون رو با یک مدل بهتر عوض کنید

   1. مرتضی گفت:

    یعنی من اگه بلندگو های جلو رو قطع کنم مشکلم حل میشه ؟

 10. Meysam گفت:

  سلام وخسته نباشید
  صدای ضبط رو از 15 بالاتر میبرم( که معمولا بستگی به بیس موزیک از 13 تا 18 متغیره) صدا کلا قطع میشه ضبط رو باید یبار خاموش روشن کنم تا صداش بیاد ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   سیم های اتصال بلندگوتون رو چک کنید که اتصالی نداشته باشه

 11. محسن گفت:

  سلام خسته نباشید من ضبطم پاییونیر هستش صدای آهنگ از طریق بلوتوث پخش میشع ولی صدای تناس گیرنده و گدشی هنگام صحبت کردن پخش نمیشه. تنظیمات گوشیمم کانکت شده برای موسیقی و تماس هست وای بازم صدا پخش نمیشه

 12. مجتبی گفت:

  سلام من ضبط مکسریدر دارم هروقت ماشین خاموش روشن میکنم میره رو رادیو باید دستی بزنم رو حالت usbاهنگا میاد از اول پخش میشه

  1. شهر پخش گفت:

   درود
   نصبتون ایراد داره

 13. سجاد گفت:

  سلام من ضبط ماشینم سی دی خور هست و کابل aux هم میخوره ولی Mode aux نداره یا میره رو سی دی یا رادیو
  با دیاگ درست میشه به نظرتون

  1. شهر پخش گفت:

   درود
   داخل تنظیمات ضبط باید گزینه ی aux رو روشن کنید

 14. مهدی گفت:

  سلام ضبط من ۵۲۵۰ پایونیر قدیمی هست تازه بلوتوث روش نصب کردم وقتی روی usb هست صدا خوبه ولی وقتی رو مموری یا بلوتوث هست صدا یک سوم میشه

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   کیفیت صدای پخش بلوتوث در حالت کلی از usb پایین تر هست

 15. میثم گفت:

  سلام من پخش ایندش ۳۵۵۰ دارم و یه امپلی ۴ کانال و دوتا میدرنج . میدرنج هم بیس میده چطوری بیس رو قطع کنم بره رو ساب

 16. علی اکبر گفت:

  سلام خسته نباشید ضبط ماشین رو تنظیم میکنم ولی وقتی خاموش روشن میکنم کلا بر میگرده به حالت اولش چجوری میتونم تنظیمات پخش رو ذخیره کنم پخش دنای هست مدل 8012

  1. شهر پخش گفت:

   سلام .موقع نصب سیمهای acc و BAT جابجا بسته شدن.باید به نصابتون بگید جای سیمهارو درست کنه.

 17. علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه ضبط وینر گرفتم داخل بخش رادیو فقط میره روی FM چطوری ببرمش روی AM؟

  1. شهر پخش گفت:

   سلام
   سلامت باشید
   ضبطتون فقط رادیو FM داره

 18. رضا گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید به سروران عزیز
  من موقعی که ماشینوروشن میکنم وظبط خاموش است یک پاریزیت هائی ازبلندگوپخش میشه ولی زمانی که پخش راروشن میکنم دیگه صدای پاریزیت نمیاد پخش رااازماشین جداکردم دیگه اصلاهنگام روشن هم پاریزیتی نیست اگرممکنه راهنمائی بفرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *